czwartek, 7 marca 2019

Przycinanie drzewek w ogódku


Przycinanie drzewek

Termin  : Prace te wykonujemy późna jesienią lub wcześnie w okresie przedwiośnia, kiedy drzewa są w lekkim uśpieniu i nie wydzielają jeszcze soków lub jesienią już ich nie wydzielają.  Drzewa wtedy łatwiej znoszą te zabiegi.  Wykonywanie tego zabiegu w nieodpowiednim czasie powoduje, że będą chorować i nie będą owocowały  lub owocować będą bardzo słabo. Ja na ten zabieg wybieram słoneczne dni i patrzę na pogodę, czy w najbliższych dnia nie będzie  dużych mrozów.
drzewo przed przycinaniem

Potrzeba tego zabiegu:
Przycinanie drzew ma na celu eliminacje  niepotrzebnych konarów i gałęzi. Ta regulacja powoduje, że drzewa nie będą rosły dziko i będą dawały piękne dorodne owoce. Poza tym  dociera więcej światła do kwiatów , owoców, liści...

Sposób wykonywania:
 Młode drzewka  przycinamy bardzo mało. Przycinamy końcówki gałązek, aby drzewko bardziej się rozrastało. Usuwając niepotrzebne przyszłe konary przycinamy tuż przy pniu głównym.
Przy starszych drzewach obcinamy pozostawiamy kilka  głównych konarów, które stanowią podstawę całej korony drzewa. Usuwając grube gałęzie dobrze jest zasmarować  maścią ogrodniczą miejsca po usunięciu. Jest to ochrona drzew w miejscu gdzie nie ma właściwej ochrony, czyli kory drzewnej. Na końcówka gałęzi co roku przyrastają nowe gałązki, tzw. jednoroczne (wilki) i te dobrze jest  przycinać, ponieważ na nich nie będzie  w tym roku owoców. Poza tym drzewo za bardzo wysilałoby się w rozrastanie, a nie owocowania.  Jednoroczne pędy tzw. witki lub wilki  przycinamy w ten sposób, że miejscem przycięcia jest   kilka centymetrów za wypustem na m\nowy pęd.
drzewo po przycinaniu


W tym samym czasie przycinamy krzewy, czyli: porzeczki, maliny, winogrona, róże,itp.....Tu usuwamy stare zdrewniałe gałęzie lub formujemy odpowiedni kształt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz